A Népligetből az Egyesült Államokba – a klubvilágbajnokság döntőjének helyszínén kapták lencsevégre a Fradi volt edzőjét

Családi érintettség a fináléban.

Hetvenöt éves lett a korábbi szövetségi kapitány, Egervári Sándor, akire sokan a Hollandiában elszenvedett 8–1-es vereség miatt emlékeznek, pedig igen szép sikereket ért el edzőként a magyar futballban.
Egervári Sándor kedden ünnepli 75. születésnapját. Felsorolni is nehéz, mennyi mindent ért el a sikeredző a magyar futballban. Először klubedzőként remekelt:
a BVSC-vel ezüstérmet nyert az NB I-ben, az MTK-val pedig kétszer is bajnok lett – a kettő közt pedig a Dunaferr-rel is felért a csúcsra, ezzel a klub történetének máig egyetlen aranyérmét szerezve.
Legemlékezetesebb sikerét azonban 2009-ben aratta, amikor
az U20-as magyar válogatottal az egyiptomi világbajnokságon szerepelt, és bronzérmet szerzett Gulácsi Péterékkel egy egész országot lázba hozva, a torna után óriási tömegek várták a csapatot a reptéren.
Ezután egyértelmű volt, hogy a felnőtt válogatott szövetségi kapitányaként folytatja. Kijutnia a 2012-es Európa-bajnokságra és a 2014-es világbajnokságra sem sikerült, pedig eredményesebb teljesítmény nyújtott mindkét selejtező-sorozatban (63.33 és 56.66 százalék), mint a 2016-os kontinenstornára kijutó nemzeti csapat (53.33 százalék), csak éppen akkoriban még 16 csapatos Eb-t rendeztek a mostani 24 helyett. Az emberekben pedig végül nem is ez, hanem a hollandoktól elszenvedett 8–1-es vereség maradt meg kapitányi időszakáról, ami után rögtön le is mondott még Amszterdamban.
Sokszor fölébredek még vele… Ezt már cipelem a hátamon. Nyilván megvan benne a felelősségem. Csak abban az esetben juthattunk volna ki a brazíliai világbajnokságra, ha megverjük a hollandokat, ezért aztán tizenkilencre lapot húztam. Ami történt, odavágott”
– nyilatkozza Egervári az NSO születésnapi interjúban.
„Azt utólag sem bánom, hogy bátor lépésre szántuk el magunkat. Persze a következmények ismeretében lehet mondani, hogy hülyeség volt.
Nagyobb kárt okoztunk a magyar futballközegnek az eredménnyel, mint amennyit nyerhettünk volna, ha bejön a terv.
Ezt akkor így nem láttam előre” – kesergett a tréner.
A beszélgetésből kiderül, hogy sztrókja óta mozgáskorlátozott, a diófája környékén éli életét. Edzői pályafutására visszatérve azt is elárulta, miért nem lett soha az Újpest vagy a Ferencváros trénere:
„Az Újpesthez és a Fradihoz én nem szívesen mentem volna, erőszakos világ volt ott, sokszor a szurkolók akarata érvényesült.”
Végül azt is elárulja, nem kesereg, visszatekintve sem sok mindent csinálna másképp:
„Nagy változásokat nem terveznék az életemben. Az úgy volt jó, ahogy volt.”
Nyitókép: NSO / Török Attila